Laserowa rewitalizacja pochwy.

youtube-video-thumbnail

Czym jest laserowa rewitalizacja pochwy ?

Laserowa rewitalizacja pochwy jest to zabieg, którego celem jest obkurczenie pochwy oraz poprawa funkcjonowania narządów rodnych. Wskazaniem do zabiegu jest między innymi zespół relaksacji pochwy. Objawia się on wyraźnym zmniejszeniem kurczliwości, rozluźnieniem i osłabieniem ścianek pochwy, co prowadzi do pogorszenia jakości współżycia. Innymi objawami może być suchość oraz świąd. Dolegliwość ta może pojawić się po porodzie, a szczególnie narażone są kobiety, które mają za sobą kilka porodów. Innym wskazaniem może być wysiłkowe nietrzymanie moczu lub utrata elastyczności pochwy związana z okresem menopauzy. Przed zabiegiem, kobieta powinna wykonać cytologię lub mieć ze sobą aktualne wyniki tego badania (nie późniejsze niż w odstępie sześciu miesięcy).

Gabinecie Ginekologicznym Andrzej Żyliński w Suwałkach,  dysponujemy najwyższej jakości sprzętem. Przy zabiegu rewitalizacji wykorzystujemy laser endowaginalny CO2 Aphrodite. Jest to urządzenie pozwalające na nieoperacyjne i bezbolesne leczenie uciążliwych dolegliwości. Ma szerokie spektrum działania, a dzięki wymiennym końcówkom, możemy dopasować działanie do indywidualnych potrzeb Pacjentki.

Na czym polega zabieg laserowej rewitalizacja pochwy ?

Zabieg trwa około trzydziestu minut i nie wymaga znieczulenia. Pacjentka po zabiegu nie wymaga hospitalizacji i może wrócić do codziennych obowiązków. Przebieg laserowej rewitalizacji polega na wprowadzeniu do pochwy głowicy lasera. Poprzez użycie wiązki lasera, wnętrze pochwy poddawane jest działaniu ciepła. Kolagen, w kontakcie z temperaturą kurczy się, co powoduje napięcie tkanek. Wiązka lasera oddziałuje bezpośrednio na błony śluzowe oraz wargi sromowe, powodując fototermiczne, nieablacyjne obkurczenie. Powoduje to stymulację i pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych. Efektem jest przywrócenie estetycznego wyglądu części zewnętrznych oraz poprawa funkcjonowania narządów. Poziom nawilżenia powraca do optymalnego stanu. Ten zabieg jest rozwiązaniem także na problem nietrzymania moczu.

Efekty rewitalizacji

Efekty po zabiegu pojawiają się stopniowo, gdy dochodzi do regeneracji i przebudowy włókien kolagenowych. W zależności od indywidualnych predyspozycji, pierwsze efekty mogą być odczuwalne po miesiącu, jednak proces ten może wydłużyć się nawet do pól roku. Po tym czasie zdecydowana większość kobiet deklaruje poprawę jakości zbliżeń intymnych oraz zwiększenia komfortu związanego z obszarem dróg rozrodczych. Długość utrzymywania się efektów zależy w dużej mierze od wieku kobiety. Jeżeli laserowa rewitalizacja pochwy wykonana jest u osoby młodej, po porodzie - istnieje duża szansa, że efekt utrzyma się przez długo okres czasu, lub do następnego porodu. U kobiet starszych, po menopauzie efekt może utrzymywać się krócej i może być konieczne wspomaganie dolegliwości terapią farmakologiczną. Efektywność podnoszą także regularne ćwiczenia mięśni Kegla.

Zalecenia po zabiegu

Po wykonanym zabiegu, kobieta przez okres około dziesięciu dni nie powinna podnosić ciężarów, współżyć oraz przebywać w wysokich temperaturach (gorąca kąpiel, sauna są niewskazane). Dla ostrożności, lepiej przez okres rekonwalescencji unikać wzmożonego wysiłku fizycznego. Poza tymi zaleceniami, osoba po zabiegu może uczestniczyć aktywnie w życiu codziennym. Po upływie siedmiu do dziesięciu dni, kobieta może wrócić do aktywnego życia seksualnego.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Chociaż zabieg ten jest bezinwazyjny, istnieją przeciwwskazania, które wykluczają możliwość jego wykonania. Przede wszystkim na zabieg nie mogą zdecydować się kobiety w ciąży, podczas miesiączki lub cierpiące na aktywne infekcje dróg rodnych. Nieprawidłowy wynik cytologii, także uniemożliwia wykonanie zabiegu. Inne przeciwwskazania to: choroba nowotworowa, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne tkanki łącznej, padaczka. Osoby poddające się laserowej terapii nie powinny zażywać leków obniżających krzepliwość krwi (np. aspiryna lub inne leki z kwasem acetylosalicylowym). Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie skonsultuj to z lekarzem!

Ilość potrzebnych zabiegów

U większości kobiet wystarczy jeden zabieg aby zwalczyć dolegliwości. Jednak jest to ustalane indywidualnie i zdarzają się przypadki, że zabieg należy powtórzyć dwa do czterech razy w odstępie czterech tygodni. Jeżeli kobieta po zabiegu nie jest usatysfakcjonowana efektami, również może to być powód by zabieg powtórzyć, jednak warto poczekać, ponieważ efekty mogą pojawiać się z czasem. W Gabinecie Ginekologicznym - Andrzej Żyliński w Suwałkach, każda Pacjentka otrzymuje indywidualny plan leczenia dostosowany do jej potrzeb, co pozwala osiągać najlepsze rezultaty.