Laserowe leczenie nietrzymania moczu

youtube-video-thumbnail

Problem z nietrzymaniem moczu

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyka niemal 1/3 kobiet we współczesnym świecie. Najczęściej występuje tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli dysfunkcja objawiająca się popuszczaniem moczu, nawet podczas niewielkiego wysiłku fizycznego. Wczesna diagnoza tego problemu pozwala na dobranie skutecznego programu leczenia i w wielu przypadkach - całkowite wyleczenie dolegliwości. W ostatnich czasach popularność zdobywa zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu.

Opis zabiegu

Gabinet Ginekologiczny Andrzej Żyliński w Suwałkach cieszy się dobrą opinią i zaufaniem wśród pacjentów. Placówka używa innowacyjnych metod i posiada certyfikowany sprzęt. Laserowe leczenie nietrzymania moczu polega na obkurczaniu ścianek pochwy przy użyciu lasera fototermicznego. Laser pobudza włókna kolagenowe śluzówki, co prowadzi do zwiększenia ich ilości i wzmocnienia. Zabieg wzmacnia powięzi wewnątrzmiednicze, ścianki pochwy, a także obszar ujścia cewki moczowej. Dodatkowo powoduje wzrost elastyczności ścianek pochwy. Jednym z najnowszych urządzeń stosowanych w dzisiejszych gabinetach jest profesjonalny Laser endowaginalny CO2 Aphrodite. Następstwem zabiegu jest zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej, co sprawia, że zaczyna ona funkcjonować poprawnie. Korzystnym "efektem ubocznym" zabiegu jest również rewitalizacja, czyli tzw. odmłodzenie pochwy.

Przebieg zabiegu

Zabieg trwa około 30 minut i polega na wprowadzeniu do pochwy głowicy lasera. Lekarz sterując laserem naprowadza jego wiązkę na odpowiednie narządy. Działanie samego lasera polega na emisji fal elektromagnetycznych o odpowiedniej amplitudzie. Poprawnie dobrany laser (m.in. wspomniany wcześniej CO2 Aphrodite) pozwala na wywarcie wpływu tylko na określone części układu moczowego. W trakcie zabiegu ścianki pochwy kurczą się, a światło lasera stymuluje powstawanie mikroblizn, które wzmacniają strukturę ścianek pochwy. To z kolei prowadzi do zwiększenia ilości kolagenu i tkanki łącznej. Wpływ lasera na naszą tkankę jest termalny i nieablacyjny, co sprawia, że zabieg jest bezpieczny.

Efekty zabiegu

Efekty nie są widoczne bezpośrednio po wykonanym zabiegu. Większość kobiet, które z niego korzystały deklaruje wyraźną poprawę i pierwsze efekty działania po około miesiącu od jego wykonania. Oczywiście okres ten uzależniony jest od naszego organizmu, ponieważ blizny tworzą się od kilku miesięcy do roku czasu.

Jeśli zabieg jest skuteczny, to jego efekty utrzymują się przez okres wielu lat, jednakże istnieje ryzyko ponownego nadmiernego rozciągnięcia tkanek podczas porodu.

Pozytywnym efektem ubocznym jest również rewitalizacja pochwy, czyli poprawa jakości ścianek pochwy. Dzięki temu staje się ona również bardziej elastyczna i lepiej nawilżona, tak więc zabieg może również polepszyć jakość życia seksualnego.

Zalecenia po zabiegu

Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności po wykonanym zabiegu. Najważniejsze z nich to:

  • unikanie stosunków płciowych w ciągu minimum miesiąca po wykonaniu zabiegu,
  • unikanie wysiłku fizycznego przez okres ok. miesiąca po wykonaniu zabiegu,
  • stosowanie podpasek codziennie, z uwagi na możliwość wystąpienia przesięku surowiczego, do momentu aż ten nie ustąpi,
  • pozostawanie w kontakcie z lekarzem / kliniką prowadzącą,
  • dbanie o odpowiednią dietę uzgodnioną z lekarzem prowadzącym.

Dodatkowo zaleca się również stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (u kobiet po menopauzie) oraz dodatkowe ćwiczenia polegające na wzmacnianiu mięśni Kegla.

Przeciwwskazania

W niektórych sytuacjach wykonanie zabiegu nie będzie możliwe. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który oceni stan naszego zdrowia i stwierdzi, czy jesteśmy zdolni do przejścia zabiegu. Głównymi przeciwwskazaniami są:

  • ciąża,
  • infekcje, zapalenia wirusowe pochwy,
  • stany zapalne, zmiany ropne,
  • stosowanie niektórych leków lub innych zabiegów,
  • nieprawidłowe wyniki badań (wykonanie badań zleca lekarz prowadzący).

Liczba potrzebnych zabiegów

Zazwyczaj (kiedy choroba nie jest w zaawansowanym stadium) wystarcza jeden zabieg, natomiast w cięższych sytuacjach konieczne może być jego powtórzenie, po około 2-3 miesiącach od wykonania pierwszego.