USG ginekologiczne i położnicze 3D/4D

USG jest jednym z najważniejszych badań diagnostycznych w ginekologii. Dzięki niemu można dokładnie określić stan zdrowia układu rozrodczego. Ta metoda obrazowania pozwala również wykryć ciążę oraz na bieżąco kontrolować poprawny jej rozwój. Na czym polega USG ginekologiczne i jakie rodzaje badań można wykonać?

Jak wygląda badanie USG ginekologiczne?

Ultrasonografia polega na wytwarzaniu fal ultradźwiękowych, które pozwalają na zobrazowanie narządów wewnętrznych. Otrzymane informacje zostają odpowiednio przetworzone przez aparaturą i wyświetlają się na ekranie monitora i wówczas zostają ocenione przez lekarza wykonującego. Badanie USG powinno być wykonane regularnie przy każdym badaniu profilaktycznym.

USG transwaginalne a przezbrzuszne

Badanie ultrasonograficzne przezpochwowe, nazywane również transwaginalnym jest najbardziej precyzyjną metodą umożliwiającą ocenę żeńskich narządów rozrodczych. W trakcie jego trwania, wprowadza się do pochwy pacjentki odpowiednio zabezpieczoną sondę. USG transwaginalne umożliwia badanie żeńskich narządów rozrodczych, jak również ocenę stanu ciąży w pierwszym trymestrze trwania. Samo badanie przezpochwowe jest całkowicie bezbolesne i trwa od kilku do kilkunastu minut. Większość pacjentek odczuwa tylko delikatny dyskomfort, zarówno w trakcie jak i bezpośrednio po przeprowadzeniu USG.

USG przezbrzuszne jest najczęściej stosowaną metodą do diagnostyki ciąży w drugim i trzecim trymestrze.
Ultrasonografia pozwala na wykrycie wad rozwojowych płodu i określenie prawidłowości rozwoju ciąży. USG przezbrzuszne przeprowadzane jest również u kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego i u pacjentek młodocianych.

USG na wczesnym etapie ciąży

Diagnostykę we wczesnym etapie ciąży wykonuje się zarówno przy użyciu sondy dopochwowej jak i sondy przezbrzsznej po to aby potwierdzić istnienie ciąży a w następnym etapie między 11 a 14 tygodniem  ocenić właściwą budowę anatomiczną zarodka i wyznaczyć precyzyjne termin porodu. Badanie umożliwia również wykrycie niektórych wad wrodzonych i chorób genetycznych.

Badanie USG na późniejszym etapie ciąży

W drugim i trzecim trymestrze ciąży wykonujemy badanie USG sondą brzuszną. Sprawdzamy na tym etapie przede wszystkim anatomię płodu i budowę serca oraz objętość płynu owodniowego, umiejscowienie i budowę łożyska. W drugim i trzecim trymestrze ciąży gabinet wykonuje badanie techniką Dopplerowską. Dzięki technologii, na tym etapie ciąży przyszli rodzice mogą oglądać swoją pociechę na monitorze. Trójwymiarowy obraz USG uatrakcyjnia dokładną obserwację wyglądu przyszłego dziecka. Ilość badań zdecydowanie zwiększa się przy ciąży wielopłodowej lub nieprawidłowej.

   Gabinet Ginekologiczny Andrzej Żyliński znajdujący się w Suwałkach, oferuje w pełni profesjonalne badania ultrasonograficzne (zarówno przezbrzuszne jak i transwaginalne), przeprowadzane wyłącznie przez wykwalifikowany personel. Wszystkie badania USG wykonywane są na wysokiej jakości aparaturze firmy Samsung, która pozwala na uzyskanie obrazów, charakteryzujących się wyjątkowo precyzyjną rozdzielczością. Ze względu na zastosowanie najnowszych technologii, aparatura umożliwia komfortową penetrację, która wpływa na jakość i szybkość diagnozy. Zapraszamy!